Nemecká príručka k sexuálnej výchove pre rodičov

Autor: argumenty | 9.12.2013 o 21:26 | (upravené 10.12.2013 o 22:13) Karma článku: 16,16 | Prečítané:  8302x

Sociálnymi sieťami sa šíria texty z "perverznej nemeckej príručky" pre rodičov o sexualite malých detí do veku 3 rokov pod názvom Telo, láska, hry na doktora (Korper, Liebe, Doktorspiele). Príručku vydal nemecký Federálny ústav pre zdravotnícku osvetu, v Nemecku vysoko renomovaná a medzi odbornou verejnosťou uznávaná verejná inštitúcia. Nemecká brožúrka, ktorá nemá so slovenskou realitou nič spoločné, poslúžila slovenským odporcom sexuálnej výchovy šírenie zmanipulovaných informácií a strašenie rodičov "predčasnou sexualizáciou detí".

Celú kampaň spustil článok zverejnený na www.postoy.sk s manipulatívne spracovanými tvrdeniami a neprávnymi účelovými prekladmi z brožúrky. Autorka Jana Tutková v článku tvrdí: "Tu je pár vybraných citátov pre vek 1-3 roky: „Otcovia nevenujú dosť pozornosti klitorisu a vagíne svojich dcér. Ich pohladenia tam len zriedka smerujú, hoci je to jediná cesta ako dievčatá môžu získať zmysel hrdosti vo svojom pohlaví." „Dieťa sa dotýka všetkých častí otcovho tela, niekedy mu tým spôsobí vzrušenie. To isté by mal robiť otec." Brožúrky odporúčajú rodičom dovoliť deťom neobmedzenú masturbáciu až do bodu, keď sa môže vyskytnúť fyzické zranenie. 4-6 ročným deťom treba ukázať pohyby pohlavného styku - podobne ako navádzajú obrázky schválená pre 5-ročné britské deti s vysvetlením orgazmu a ďalších sexuálnych praktík - čo tiež vyvolalo nemalý škandál."

Ako je to v skutočnosti?

Veta „Dieťa sa dotýka všetkých častí otcovho tela, niekedy mu tým spôsobí vzrušenie. To isté by mal robiť otec." sa v uvedenej brožúrke vôbec nenachádza. Naopak, je tam veľmi jasne povedané, že dotýkanie sa detí, ktoré pôsobí rodičom sexuálne vzrušenie, je absolútne neprípustné: "Ak hľadáte telesný dotyk alebo sa vášho dieťaťa dotýkate, aby ste sami takto pocítili sexuálne vzrušenie alebo uspokojenie, keď teda ide o vašu vlastnú sexualitu, ktorú si chcete uspokojiť s dieťaťom alebo na ňom, potom musíte s týmto správaním bezdpomienečne prestať." (Körper, Liebe, Doktorspiele, str. 21)

Druhá veta je vytrhnutá z kontextu a prekútená. V origináli text znie:
"Ak je dievča neustále obmedzované vo svojej zvedavosti, alebo mu je úplne zakazovaná, ak počúva zhadzujúce komentáre o "tom dole", naučí sa, že na svoju ženskosť nesmie byť hrdá. Neskoršia nespokojnosť s tým, že je žena, problémy v dospelosti a odpor voči sebe, sa môžu zakladať práve na takýchto skúsenostiach.
Je dôležité, aby otec ubezpečoval dcéru v akceptovaní a identifikovaní sa so svojou ženskosťou. Nejde pritom o  nič iné ako o to, aby dievča bolo ubezpečované vo svojej ženskej identite rovnako, ako sa to dostáva chlapcom automaticky na základe ich anatómie. Matky dávajú synovmu penisu rôzne, často láskyplné pomenovanie, čím podporujú syna v hrdosti na svoje pohlavie. Oproti tomu sa pošve a najmä klitorisu nedostáva prostredníctvom pomenovaní a citlivých dotykov (či už zo strany otca alebo matky) takej pozornosti a pre dievča sa takto sťažuje možnosť vytvoriť si hrdosť ku svojej vlastnej pohlavnosti. To ale neznamená, že uznanie dievčaťa sa má redukovať na genitálnu pohlavnosť. Pre dieťa je dôležité, aby sa otec so svojou dcérou hral a ukazoval jej, ako ju má rád a aký je na ňu hrdý." (Körper, Liebe, Doktorspiele, str. 27)

Aj keď sa prudérnejšej časti spoločnosti môže zdať tento citát odvážny, musí byť zrejmé, že v žiadnom prípade nejde o navádzanie k incestu a pedofílii, ale iba o otvorený postoj k prirodzenej sexualite dieťaťa. „Existuje podstatný rozdiel medzi neprípustnými dotykmi pre vlastné vzrušenie, ktoré prekračujú hranice, a medzi nezištnou láskyplnou nežnosťou. Pomenovanie práve týchto podstatných rozdielov sa robí vďaka sexuálnej výchove, ktorú podporuje aj brožúrka Telo, láska, hry na doktora",  hovorí v stanovisku Inštitút pre sexuálnu pedogogiku.

Čo je v pozadí?

Celý cirkus okolo príručky bol spustený na základe aktivít Gabriele Kuby, ktorá je v poslednom čase známa aj na Slovensku. Tá napadla obsah brožúrky vo svojom článku, zverejnenom v novinách extrémnej pravice v Nemecku Junge Freiheit ešte v roku 2007. Na základe týchto článkov a vlne odporu zo strany nábožensky založených rodičov stiahla nemecká ministerka Ursula von Layen tlačené brožúrky z obehu, naďalej sú na internete. Dokonca padlo trestné oznámenie, prokuratúra však šetrenie zastavila.

Nebude náhodou, že sa z brožúrky stal na Slovensku taký hit. Zmanipulované texty sa používajú na kompromitovanie ľudí, presadzujúcich rodovú rovnosť a modernú sexuálnu výchovu. Brožúrka prirom nemá pre Slovensko žiadnu relevanciu, neexistijú žiadne iniciatívy ani aktivity na jej preklad a rozširovanie v SR.


Alexander Schneider
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?